Położenie
Niechorze to niewielka miejscowość położona w województwie zachodniopomorskim, w gminie Rewal. Lokalizacja tuż między brzegiem Morza Bałtyckiego a jeziorem Liwia Łuża spowodowała, że już w wieku dziewiętnastym była to już nie tylko wioska rybacka, a też miejsce wskazywane w przewodnikach turystycznych (powstało tam popularne kąpielisko).
Niechorze składa się z dwóch części: położonej przy klifowym brzegu, starszej (zachodniej), słynącej z klifowego wybrzeża, latarni morskiej oraz dawnych kamieniczek rybackich z ozdobnymi bramami wjazdowymi oraz nowszej, położonej na obszarach przylegających do jeziora Liwia Łuża. Głównymi atrakcjami tej malowniczej miejscowości są: piaszczyste plaże, latarnia morska, Muzeum Rybołówstwa Morskiego, pirsy oraz baza rybacka.
Sąsiedztwo Rewala zapewnia prosty dostęp do tras i węzłów komunikacyjnych prowadzących do innych regionów Polski. Podróżujący transportem lotniczym mają do dyspozycji oddalony o 78 km Port Lotniczy Szczecin-Goleniów realizujący połączenia zarówno krajowe jak i zagraniczne. Obsługą linii autobusowych do Niechorza zajmują się PKS Gryfice oraz PKS Szczecin. Pomiędzy poszczególnymi miejscowościami gminy Rewal poruszać się można zabytkową „Nadmorską Koleją Wąskotorową”.
Historia
Na początku swojego istnienia dzisiejsze Niechorze (niemiecka nazwa administracyjna - Horst) było typową wsią rybacką. Pozycja tego miejsca wzrosła w drugiej połowie XIX wieku – w 1866 roku wybudowano latarnię morską (do dzisiaj można z jej tarasu podziwiać okolice), a już kilka lat później nazwa miejscowości stała się popularna wśród wczasowiczów licznie odwiedzających kąpielisko. Powstawały hotele, przybywało coraz to nowych miejsc noclegowych, a już w 1896 roku otwarto pierwszą, zachodnią linię Gryfickiej Kolei Wąskotorowej łączącą Gryfice z Niechorzem.
U schyłku II wojny światowej w okolicach Niechorza toczyły się walki, których celem była likwidacja jednostek 11. Armii Pancernej SS z Grupy Armii Wisła. Wieś została zdobyta przez jednostki Armii Czerwonej oraz Ludowego Wojska Polskiego w dniu 12 marca 1945. Dokładnie 27 lat później upamiętniono to wydarzenie ustawieniem w niechorskim parku pamiątkowego głazu z okolicznościową tablicą.
Na mocy decyzji podjętych na konferencji w Poczdamie, dzisiejsze Niechorze stało się częścią Polski (początkowo pod nazwą Horzewo, a od 1947 już pod obecną nazwą).
Atrakcje
W Niechorzu i najbliższych okolicach natura przeplata się z historią, co znalazło swoje odbicie również w licznych atrakcjach dedykowanych amatorom różnych form spędzania wolnego czasu.
Niewątpliwie największym magnesem przyciągającym turystów jest czysta, szeroka, piaszczysta plaża. To przy niej można spotkać tradycyjne kutry rybackie będące nieodłącznym elementem tutejszego kolorytu.
Największe atrakcje:
- dziewiętnastowieczna Latarnia Morska, z której możemy podziwiać malowniczą panoramę morza, piaszczystych plaż i lasów,
- Park Miniatur Latarni Morskich pozwala poznać budowle z całego polskiego wybrzeża od Krynicy Morskiej do Świnoujścia,
- Muzeum Motyli, w której stworzono tropikalne warunki pozwalające na rozwój egzotycznych gatunków owadów pochodzących z Afryki czy Ameryki Południowej,
- Muzeum Figur Woskowych, w którym można spotkać Napoleona Bonaparte, Winstona Churchilla, Lady Gagę i różne postacie świata bajek, muzyki oraz filmów,
- Muzeum Rybołówstwa, w którym przedstawiono zarys dziejów, narzędzia i specyfikę tego wyjątkowego zawodu, który przez wieki określał życie miejscowej ludności.
- Zabytkowa zagroda rolnicza przy ulicy Ludnej z przełomu XVIII oraz XIX wieku, w skład której wchodzi część mieszkalna, stajnia, spichlerz oraz obora i chlew. Warto zwrócić uwagę na charakterystyczną słupowo-glinianą konstrukcję ścian, wykonanych z regli wypełnionych kołkami owiniętymi słomą i oblepionymi gliną.
- Nadmorska Kolej Wąskotorowa, która kursuje z Gryfic do Pogorzelicy lub po terenach gminy Rewal. Zabytkowa, licząca sobie ponad 100 lat, linia pozwala pasażerom na odbycie niesamowitej podróży po najpiękniejszych miejscach regionu.